Izolacja celulozą a zdrowy klimat wewnątrz domu
Jak celuloza może zmienić na lepsze mikroklimat Twojego domu? Przeczytaj o zaletach izolacji celulozowej.
Coraz częściej kiedy projektujemy budynki, wybieramy takie materiały, które spełnią warunek trwałości, dobrej ceny, ale przede wszystkim będą wpisywać się w misję tworzenia zdrowego środowiska. Biorąc pod uwagę takie wymagania, wielu klientów decyduje się na stosunkowo nową metodę izolacyjną ‒ ocieplenie celulozą. Dlaczego jest to słuszny wybór i co nam daje w kontekście tworzenia zdrowego mikroklimatu w naszym domu?
O ekologicznych walorach izolacji celulozowej można by mówić wiele. Jest to przecież jedyny materiał ociepleniowy, który w przynajmniej 75% ma pochodzenie recyklingowe. Poza tym zużywa najmniej energii (w porównaniu z innymi środkami izolacyjnymi) w czasie produkcji, co również nie pozostaje bez konsekwencji dla naszego środowiska naturalnego w skali makro. Na celulozę warto jednak też patrzeć przez pryzmat korzyści w duchu „eko”, jakie możemy odczuwać po jej zastosowaniu we własnym domu, w skali mikro.
Celuloza a jakość powietrza w domu
Ogromnym plusem zastosowania izolacji celulozowej w domu jest fakt, iż nie wpływa ona negatywnie na jakość powietrza, którym oddychamy. Celuloza jest bezwonna i nie drażni skóry ‒ w skrócie: jest to rozwiązanie bezpieczne zarówno podczas produkcji, instalacji (np. w momencie wdmuchiwania), jak również przy eksploatacji. W porównaniu np. do wełny mineralnej, celuloza nie podrażnia skóry, oczu i dróg oddechowych podczas jej zakładania.
Co ważne, trwałość celulozy zapewnia utrzymanie takich warunków przez długi czas. Dane deklarowane przez różnych producentów izolacji celulozowej pokazują, że jest to materiał, którego trwałość określana jest przez producentów nawet 50 lat i więcej. Inwestycja ta jest więc bardzo opłacalna!
Optymalna wilgotność dzięki celulozie ‒ jak to możliwe?
Dobrze czujemy się w pomieszczeniach, w których powietrze ‒ oprócz tego, że jest czyste i wolne od pyłków ‒ posiada optymalną wilgotność. Zbyt suche powietrze może powodować kłopoty przypominające objawy przeziębienia: kaszel, kichanie, katar, a nawet gorączka ‒ to mogą być zwiastuny niedostatecznie nawilżonego powietrza. Wiele osób stosuje w takich sytuacjach środki doraźne w postaci nawilżaczy, rozwieszania mokrych ręczników na kaloryfery i inne tego typu rozwiązania „na chwilę”.
Izolacja celulozowa ma to do siebie, że potrafi wchłaniać wilgoć w postaci pary wodnej. Dane pokazują, że absorpcja wilgoci przez celulozę może sięgnąć nawet 18% jej masy. Oprócz gromadzenia pary wodnej celuloza jest w stanie ją także oddawać. To powoduje, że pomieszczenie izolowane celulozą z jednej strony ma odpowiednią wentylację, można rzec, że „oddycha”, a z drugiej strony zapewnia się w nim odpowiedni i komfortowy poziom wilgotności powietrza.
Celulozowe bezpieczeństwo i wygoda
Absorpcja wilgoci w celulozie daje też jeszcze przynajmniej dwa pozytywne aspekty. Dzięki takim właściwościom, kiedy decydujemy się na wykonanie izolacji celulozowej, nie musimy montować dodatkowych warstw izolacyjnych, odprowadzających wilgoć. Zdolności gromadzenia wilgoci w połączeniu z nasączeniem celulozy odpowiednimi preparatami dają jej też przewagę w kwestiach bezpieczeństwa. W momencie wybuchu pożaru, instalacja ta nie zajmie się ogniem tak szybko, a kiedy już płomienie zaczną trawić warstwę izolacji, nie będzie działo się to tak błyskawicznie, ponieważ celuloza zwęgla się bardzo powoli, co też hamuje rozprzestrzenianie się ognia. Ważna informacja w tym zakresie jest jeszcze taka, że celuloza podczas spalania nie topi się i nie pozostawia dużych ilości szkodliwego dymu.
Izolacja celulozowa to mnie alergenów w powietrzu
Główną grupą zainteresowanych brakiem spadku jakości powietrza w domu ocieplonym celulozą mogą okazać się alergicy. Ale niewydzielanie jakichkolwiek substancji podczas montażu celulozy to nie jedyna korzyść dla powietrza. Dzięki odpowiedniej impregnacji materiału celulozowego redukuje się prawdopodobieństwo wystąpienia pleśni i namnażania się grzybów w instalacji ociepleniowej. Brak pleśni i grzybów to z kolei bardzo dobra informacja dla osób borykających się z alergiami. Tego typu czynniki są dosyć częstą przyczyną złego samopoczucia alergików.
Cicho i ciepło ‒ cechy komfortu
Dobre ocieplenie domu to zdecydowana korzyść w aspekcie finansowym i cieplnym. Są to główne cele, które motywują do wykonania instalacji ociepleniowej lub naprawy tej, która już funkcjonuje, lecz nie spełnia dobrze swojego zadania. Wybierając izolację celulozą, masz w pakiecie jeszcze jedną zaletę: redukcję hałasu. Nie wszyscy wiedzą, że celuloza posiada również rewelacyjne właściwości izolacji akustycznej. Odpowiednie wygłuszenie pomieszczeń, w których spędzamy nasze życie jest istotne z kilku względów. Dobra izolacja dźwiękowa daje możliwość swobodnego rozwijania pasji wszystkich domowników: muzyka, domowe treningi fitness i czytanie książek w ciszy ‒ jak najbardziej można to pogodzić. Przy dobrym wygłuszeniu pomieszczeń rzecz jasna. Warto też pamiętać, że mniejszy hałas np. ten pochodzący z ulicy to lepsze samopoczucie, mniejsza irytacja, a nawet wyższa jakość snu.
Celuterm i izolacja celulozowa w Twoim domu
Utrzymanie komfortowej temperatury w domu, wilgotności powietrza, które jest zdrowe i mniej w nim alergenów, a także redukcja szkodliwego hałasu ‒ to czynniki, których nie sposób pominąć przy podejmowaniu decyzji dotyczącej wyboru rodzaju izolacji ociepleniowej. Celuloza to materiał, który w tej branży pojawił się w XX wieku, ale już zebrał rzeszę zadowolonych użytkowników i właścicieli rozmaitych budynków. To ekologiczne rozwiązanie pozwoli Ci utrzymać zdrowy klimat w Twoim domu. Skontaktuj się ze specjalistami Celuterm, aby dowiedzieć się więcej i umówić ekipę, która wykona dla Ciebie ocieplenie celulozą!
Wypełnij formularz, a nasi eksperci ds. ocieplenia skontaktują się z Tobą, aby omówić najlepsze opcje dostosowane do Twoich wymagań.