Zimne poddasze. Czyli dlaczego na poddaszu jest chłodniej?
Dowiedz się w jak poprawić ocieplenie zabudowanego poddasza. Zimno w pokoju na poddaszu zwykle oznacza źle ocieplone poddasze.
W praktyce inżynierskiej często spotykamy się z problemem tzw. „zimnego poddasza”, kiedy to ludzie mają problem z uzyskaniem komfortowej temperatury powietrza na poddaszu swojego domu. Problem dotyczy zarówno budynków nowobudowanych jak i adaptacji na cele mieszkalne strychów w domach i kamienicach.
Najczęstrzą przyczyną nie jest zbyt mała grubość warstwy ocieplenia w dachu skośnym, ale niezbyt dokładne ułożenie i dopasowanie do przestrzeni między krokwiowej oraz poszczególnych fragmentów izolacji do siebie nawzajem. Co ciekawe, takie problemy zdarzają się także wtedy gdy grubość warstwy ocieplenia w dachu skośnym wynosi 40cm!
Istota tego zjawiska polega na tym, że chłodne powietrze wnika do przegrody dachu skośnego na poddaszu użytkowym. Omywa warstwę ocieplenia z dwóch stron co sprawia, że takie ocieplenie po prostu nie „pracuje”.
Skąd bierze się problem "zimnego poddasza"?
• Tradycyjne ocieplenie w postaci mat i włókien z czasem traci swoją sprężystość i jego włókna łamią się pod wpływem obciążenia wilgocią, która w postaci pary wodnej jest transportowana wraz z ciepłem przez konstrukcję dachu. W wyniku tego procesu maty z wełny z czasem tracą swoją sprężystość i opadają w przegrodzie, odsłaniając termicznie całe połacie dachu. Najczęściej dzieje się to w czasie 6-8 lat od zamieszkania w budynku. Zwykle nawet niewielka nieszczelność powstająca zwykle w miejscu styku ocieplenia z wełny z krokwią lub też pomiędzy łączeniami poszczególnych odcinków ocieplenia sprawia, że ocieplenie dachu traci swoją efektywność.
• Niedokładne ułożenie izolacji termicznej z wełny już na etapie wznoszenia budynku. Zwykle wśród ekip wykonawczych brakuje świadomości prostego faktu, a mianowicie: „ocieplenie dachu musi być szczelne na przedmuchy powietrza”. Dlatego też tradycyjne ocieplenie dachu matami wełny zwykle jest wykonywane „byle jak” - przez niewykwalifikowanych i nieprzeszkolonych robotników.
• Uszkodzenie izolacji termicznej poddasza przez kuny. Te zwierzaki potrafią dokonać prawdziwego spustoszenia w izolacji poddasza. W krótkim czasie doprowadzają do rozszczelnienia izolacji termicznej dachu drążąc w niej swoje tunele.
Po czym poznać źle ocieplone poddasze?
Źle ocieplone poddasze najlepiej zdiagnozować wykonując badanie termowizyjne, które dokładnie pokaże miejsca wnikania zimnego powietrza w konstrukcję przegrody poddasza uzytkowego.
W przypadku gdy występuje bardzo poważne uszkodzenie ocieplenia poddasza, objawy da się z dużą dozą prawdopodobieństwa rozpoznać bez badania termowizyjnego.
Najczęściej są to:
• Zimno w pokoju na poddaszu. Pomieszczenia na poddaszu są wyczuwalnie chłodniejsze od tych na parterze
• Skosy na poddaszu są zimne w dotyku – przypominają szybę
• Przebywając na poddaszu klienci często zgłaszają odczucie które nazywają „promieniowanie chłodem”
• Z "gniazdek" w ściance kolankowej oraz z opraw lamp halogenowych w suficie dmucha zimne powietrze
• Widoczne są ciemne smugi i punkty w miejscach gdzie były wkręcane śrubki lub mocowane profile rusztu pod płyty g-k
• W charakterystyczny sposób topi się śnieg na dachu
• Poddasze trzeba dogrzewać dodatkowymi grzejnikami olejowymi czy też farelkami
Jak poprawić ocieplenie poddasza?
Do niedawna jedyną możliwością poprawy ocieplenia poddasza była wymiana izolacji połączona z zerwaniem i ponownym założeniem płyt g-k i rusztu.
Dzisiaj istnieje już skuteczna alternatywa metoda dla przedstawionego wyżej bardzo inwazyjnego i niezmiernie uciążliwego dla mieszkańców sposobu.
Metoda ta polega na wytworzeniu poduszki powietrznej pomiędzy istniejącą zabudową z płyt g-k a zabudowaną izolacją z mat wełny mineralnej. Poduszka ta podnosi lekko izolację delikatnie ją kompresując przez co polepszają się jej parametry cieplne oraz powiększa się szczelina przeznaczona na dodatkowa warstwę izolacji. Następnie w uchodzący przez nieszczelności istniejącego ocieplenia strumień powietrza wtłaczane są pod kontrolowanym ciśnieniem luźne włókna materiału izolacyjnego. Porywane przez strumień powietrza włókna uszczelniają w pierwszej kolejności nieszczelności w istniejącej warstwie izolacji. Następnie zaś wytwarzana jest z tych włókien izolacyjnych dodatkowa warstwa bardzo gęstej izolacji.
Po takim zabiegu istniejące ocieplenie dachu na nowo zaczyna pracować a utworzona dodatkowa warstwa ocieplenia daje dodatkową ochronę termiczną zapewniając skutecznie komfort mieszkańcom.
Jeżeli jest zimno w pokoju na poddaszu Twojego domu – SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI.
Chcesz docieplić zabudowane poddasze swojego domu?
Wypełnij formularz, a nasi eksperci ds. ocieplenia skontaktują się z Tobą, aby omówić najlepsze opcje dostosowane do Twoich wymagań.